Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dospívající Potter

15. 10. 2006

Pro Time Magazine dělal rozhovor LEV GROSSMAN a JUMANA FAROUKY.

Dospívající Potter
Danielu Radcliffovi bylo 11, když byl vybrán do role mladého kouzelníka. Teď je mu 16. On a jeho kamarádi - další hvězdy z filmů - vyrostli z dětí do teenagerů před zraky miliónů lidí.
 Jaké to je, být vychován ve světě JK Rowling?
Harry Potter filmy se točí hlavně v původní továrně na letadla 20 mil od Londýna. Uvnitř Leavesden Studios, tak se to totiž jmenuje, je snový mišmaš minulosti Harryho Pottera: úlomky a kusy Vrby mlátičky, cedule z obchodů v Příčné ulici, roztřískané zbytky obřích šachů z Harryho Pottera a Kamene mudrců, je to opravdu dobré místo, pro vychování dítěte?
To se ale v Leavesdenu posledních pět let dělo. Když Daniel Radcliffe dostal roli Harryho Pottera (po malé roličce v The Tailor of Panama), bylo mu pouhých 11. Emmě Watson (která hraje Hermionu Granger) bylo 10; Rupertu Grintovi (Potterův kamarád Ron Weasley) skoro 12. Teď, když je dva týdny před premiérou Harryho Pottera a Ohnivého poháru, strávili třetinu svého života točením filmů. Vyrostli z dětských let v podivné uzavřené bublině světa Harryho Pottera.
Nyní 16-ti letý Radcliffe si, zdá se, uvědomuje zvláštní dětství, které mu osud připravil, ale protože ho nemá s čím srovnat, příliš ho to netrápí. "Přemýšlím docela surrealisticky, takže si nemyslím, že bych se díval na věci nějak moc jinak," říká přívětivě. "Tohle je divné: Nemyslím, že by to bylo natolik bizarní."
Od doby, kdy vzal poprvé do ruky hůlku se hodně změnilo. Vyrostl a ztratil kulatý obličejík malého chlapce. Prošel pubertou a jeho hlas je teď hlubší. Vyrovnává se s problémy s pletí a prvními vousy. Pro režiséra Poháru, Mika Newella, točit jej je jako střílet na pohyblivý terč. "Právě jsem dělal na scéně, kterou jsme točili v prvním týdnu, a Dan tam vypadá pořád jako to malé dítě z Kamene mudrců," říká Newell, který se nejvíce proslavil filmem Čtyři svatby a jeden pohřeb. "Teď o 11 měsíců později už tak vůbec nevypadá. A tamta scéna je asi ve dvou třetinách filmu. Takže začíná jako 15 chlapec, pak je zase mladší, pak je zase starší, pak je zase mladší."
Když Warner Bros. začali s filmováním Harryho Pottera, nebylo zřízení internátní školy zrovna prvním co by je napadlo (děti musí strávit tři hodiny denně s učitelem přímo na place). "Když začínáte, tak nepředpokládáte, že by to mohlo vydržet sedm filmů," říká David Heyman, který produkoval všechny čtyři filmy (sám se nazývá 'nejstarším bradavickým studentem'). "Je to svět sám pro sebe. Ale snažíme se zachovat nejvyšší možnou míru normality."
Heyman trvá na tom, že se jim to nikdy nevymklo z rukou. "Je to jako ve škole, takže někteří lidé se spřátelí a někteří si zase nerozumí, ale nikdy jsme neměli žádnou rvačku." A co puberta, pojem skoro tak nezmiňovaný jako Ten-jenž-nesmí-být-jmenován? "Sem tam se najdou poblouznění a lásky, ale to není nic pro ústřední postavy," říká Heyman. "Nikdy jsem nikoho nepřistihl za kulisou nebo tak něco. Jsem si jistý, že něco pravděpodobně proběhlo, ale nechci o tom vědět."
V tomhle pohledu život kopíruje umění: Ohnivý pohár je prvním filmem, který se vyrovnává se sexuálním napětím mezi postavami, obzvlášť mezi Ronem a Hermionou. Je to také první film, kdy jedna z hlavních (no, skoro hlavních) postav zemře. Newell, třetí režisér série, vytvořil vypjatější a děsivejší materiál: "Je to velmi, velmi temné a je to typ klasického thrilleru," vysvětluje.
Sociální život na planetě Potter ne vždy odráží ten z knih JK Rowling. Radcliffe a Grint si ve skutečnosti moc blízcí nejsou. "Ruperta tolik neznám," přiznává Radcliffe. "Což je divné. Myslím, že je to částečně proto, že dokončil školu dřív než já. Emmu znám výjimečně dobře. Velmi, velmi dobře." Ehm, takže oni dva spolu někdy... víte co? "Ne. Ale úplně mě okouzlila, když jsem ji viděl poprvé, to určitě ano. Ale teď je to spíš jako moje sestra. Takže by to byl tak trochu incest. To by bylo moc divné."
Nejlepším přítelem Radcliffa v Leavesdenu je ze všech lidí -- no, nechme ho to vysvětlit: "Will Steggle, který je mým -- nenávidím tohle slovo, protože to pak zní jako kdybych byl nějaká nezralá dětská hvězdička -- ale jeho oficiální jméno je můj osobní vizážista. Doopravdy je to můj nejlepší přítel na světě. A je mu 39. Což je smutné, protože je o tolik starší a to znamená, že zemře pravděpodobně dřív než já."
Život na scéně může být těžký i pro dospělé. Ohnivý pohár se natáčel 11 měsíců, celou věčnost, v Holywoodském čase, částečně díky tomu, že děti mohou legálně pracovat jen čtyři hodiny denně. "Každý moment, kdy jsou před kamerou je vzácný," říká Newell. "Takže z nácviků -- které jsou pro člověka jako jsem já životně důležité -- nic nemáte." Jak děti stárnou, mají více zkušeností z osobního života, které si mohou přinést, obzvlášť scény s pozváním na ples. "Mike nám doopravdy ukázal, jak neohrabaná a příšerná a zahanbující celá ta situace je," říká Watson, které je nyní 15. "Všichni mladší herci hráli na základě vlastních zkušeností, abychom tomu dodali co nejopravdovější ráz."
Plac Harryho Pottera je exkluzivním mikrokosmem, takovým s vlastním potěšením i s vlastním nebezpečím -- jinými slovy, neliší se příliš od Bradavic. "Nezažil jsem ani jeden den, kdy bych řekl, že tady nechci být," říká Radcliffe. "Protože pro mě je to ono, je to škola. A nikdy jsem tolik nemiloval školu." Občas opouští Leavsden. Tenhle měsíc točí Australský film o dospívání, December Boys. Ale okolní svět si na něj může trochu zvyknout. Nakonec, je to přece hvězda. "Nepřemýšlím o tom, protože když o tom začnete přemýšlet, pak se to všechno stane takové podivné a začnete si kolem sebe stavět zdi a tak."
Pokud je tu opravdu nějaká odvrácená strana dospívajícího Pottera, tak ta, že vaše adolescence se bude ukazovat v multiplexech celého světa, z nebezpečné blízkosti. "Když vidíte film, tak si občas myslíte, Ale ne, oni tam dali tenhle kousek!" říká Bonnie Wright, 14, která hraje Ronovu mladší sestřičku Ginny. "Myslím, že každý se občas cítí zaskočený, když se vidí na plátně." Nakonec, je už tak dost těžké zjistit kdo vlastně jste, když jste teenageři. O co těžší to musí být, když trávíte celé dny předstíráním, že jste někdo jiný
zdroj:potterharry.net
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář